Zawory bezpieczeństwa w instalacjach wodociągowych stanowią część uzbrojenia. W języku fachowców to elementy armatury zabezpieczającej, do której zaliczamy także tłumiki hydrauliczne, naczynia wzbiorcze oraz zawory antyskażeniowe. Zawory bezpieczeństwa chronią instalację przed nadmiernym wzrostem ciśnienia. Jakie wyróżniamy urządzenia tego typu i jak je montujemy?
Rola zaworów bezpieczeństwa w instalacjach wodociągowych
Instalacja wodociągowa to niezbędna instalacja sanitarna w każdym nowoczesnym budynku. Definiujemy ją jako układ zaopatrywania budynków w ciepłą i zimną wodę, który składa się z przewodów, armatury i urządzeń. Zawór bezpieczeństwa zaliczamy do armatury wodnej. Prawidłowo dobrany i zamontowany zawór bezpieczeństwa otworzy się samoczynnie w chwili, gdy ciśnienie wody w instalacji przekroczy dopuszczalną wartość. Najczęściej stosowane zawory bezpieczeństwa to zawory membranowe typu ZBM, które zamykają się samoczynnie z powrotem po zrzucie wody, gdy ciśnienie wraca do normy.
Prawidłowy montaż zaworów bezpieczeństwa zgodnie z projektem i wskazaniami producenta
Wszystkie instalacje sanitarne powinny być montowane zgodnie z przemyślanym projektem, który musi spełniać ogólnie przyjęte normy i standardy, w tym przepisy Dozoru Technicznego. Nie ma tu miejsca na żadne odstępstwa. Najważniejsze z ogólnych zasad prawidłowego montażu zaworów bezpieczeństwa są takie:
montujemy je w pozycji pionowej,
długość przyłącza nie może być większa niż 1000 mm,
średnica rurociągu dolotowego nie może być mniejsza niż średnica przyłącza,
rura spustowa po stronie wylotowej nie może być mniejsza niż średnica wylotu zaworu.
Pamiętamy też o tym, by trzymać się wskazań producenta i nie zmieniać żadnych elementów w gotowych urządzeniach.
Comments